Markéta Raková

Marketa_Rakova

PŘEDSEDKYNĚ RODINNÉHO CENTRA SEDMIČKA | ZASTUPITELKA OBCE STARÉ HRADIŠTĚ

motto: „Nehřeš slovem. Neber si nic osobně.  Nevytvářej si domněnky. Dělej všechno tak,  jak nejlépe dovedeš.“ Čtyři dohody – Don Miguel Ruiz

 

Kdo jste?

Považuji se za člověka, který se snaží měnit k lepšímu věci, které by se změnit mohly. Myslím si o sobě, že jsem člověk spokojený a vděčný za to, co mu život přinesl.

Čím se profesně zabýváte?

Momentálně jsem na rodičovské dovolené. Vedle toho jsem předsedkyní Rodinného centra Sedmička Brozany a zastupitelkou obce Staré Hradiště.

Co přináší vaše práce druhým?

Jako zastupitelka i jako jedna z tříčlenného týmu rodinného centra se snažím o obnovu tradičních akcí v obci, o setkávání lidí a o to, aby obec byla příjemným místem k životu.

Co Vám osobně dělá radost?

Radost mi dělají obyčejné věci, které zahřejí na duši – západy slunce, letní večery, rozkvetlá louka. Mám ráda lidi kolem sebe. Když se k sobě chovají hezky a když si pomáhají, je to dokonalé.

Co pro Vás znamená úspěch?

Úspěch je pro mě odhodlání se ke splnění nějakého snu. Úspěch je udělat první krok, překročit hranici komfortu a jít za svým snem s radostí a potěšením.

Jaké Vaše vlastnosti Vám pomohly k úspěchu?

K mým úspěchům mi pomáhá optimismus, komunikativnost, upřímnost a proaktivita. Ve všem hledám něco pozitivního, soustředím se na dobré stránky lidí kolem sebe.

Co vás motivuje?

Mojí motivací je víra, že „všechno jde, když se (opravdu) chce“. Motivují mě inspirativní lidé a jejich činy. Motivuje mě vidět, jak se věci tvoří – od první myšlenky až po hotovou věc, která přináší radost a užitek.

Jaké jsou Vaše plány do budoucna?

Přeji si dělat v životě věci, které mě naplňují a baví. Určitě bych chtěla, aby mě vždy bavilo být dobrou mámou, dobrou partnerkou, dobrou přítelkyní a dobrým člověkem. Mým snem je napsat a ilustrovat knížku říkanek pro děti.

Vzkaz ostatním ženám?

Milé ženy a dívky, vaše ženská energie – empatická, láskyplná, solidární a podporující – dokáže měnit spoustu věcí kolem vás. Nebojte se ji využít.

Market12 IMG_0058

MŮJ PŘÍBĚH

Pocházím z malé vesnice u Pardubic a jak říkám, „musela jsem objet celý svět, abych se do té malé vesnice u Pardubic zase vrátila a dokonce v ní našla svého životního partnera.“ Prožila jsem šťastné dětství v osmdesátých letech – v době, kdy jsem jako dítě s ostatními trávila veškerý svůj čas venku na návsi, nikdo se o nás nemusel bát, televize byla občasnou zábavou a počítače velkou neznámou. Kromě toho, že jsem v patnácti strávila školní rok v USA, prošla jsem klasickým českým vzdělávacím systémem od školky až po univerzitu.

Kolem mého pětadvacátého roku se mě dotkly dvě věci. Jednou z nich bylo magisterské studium Občanský sektor na Fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy. Během tohoto studia, zaměřeného na neziskový sektor, jsem poznala celou řadu inspirativních lidí, pracujících v nadacích a sdruženích, lidí pomáhajících, otevřených a altruistických. Lidí, kteří měnili své okolí k lepšímu. Po těchto studiích přišel druhý faktor, který mě ovlivnil – cesta na Nový Zéland. Strávila jsem v této zemi a jiných koutech světa zhruba dva roky. Potkala jsem spoustu zajímavých lidí a viděla mnoho podob jejich života. Cestování mi otevřelo oči, rozšířilo obzory a naučilo být tolerantní a otevřenou k odlišnostem.

Poté co jsem se vrátila domů a našla si zaměstnání, jsem se rozhodla podílet se na tom, jak bude vypadat místo, kde žiji a částečně i místo, kde pracuji. Nejprve jsem společně se dvěma ženami založila rodinné centrum – s podporou obce se opravily nevyužívané prostory a do obce se mohly vrátit tradiční akce. Zároveň se přidaly nové aktivity pro děti, dospělé, ale třeba i pro seniory. Stala jsem se kronikářkou obce a v  komunálních volbách v roce 2010 také zastupitelkou. Od té doby se aktivně podílím na rozvoji obce – píši příspěvky do obecního zpravodaje, podařilo se mi iniciovat získání dotací na revitalizaci slepého ramene Labe v obci, částečně i získat s kolegou několik příslibů odprodeje pozemků pro výstavbu stezky apod. Ve firmě, kde jsem pracovala, jsem byla jedním z iniciátorů zavedení dobrovolnických aktivit a interní koučkou.

Během této doby se stala nejdůležitější událost mého života. Stala jsem se pyšnou matkou dvou úžasných synů (a za několik měsíců třetího syna či dcery), což výrazně změnilo (nejen) můj život. Přijímám tuto změnu, učím se od svých dětí a od rodičů ve svém okolí. Protože já ani můj partner nejsme spokojeni s aktuální podobou českého vzdělávacího systému, stali jsme se členy skupiny rodičů zakládajících svoji vlastní malou komunitní školu, založenou na respektu, partnerství a ohledu na individualitu dětí. My, oba rodiče, se snažíme dělat maximum pro to, aby z našich dětí vyrostly šťastné a sebevědomé bytosti.

Můj příběh je úplně obyčejný a přitom považuji svůj život za naplňující a šťastný. Receptem je podle mě soustředění se na dobré a pozitivní – díky absenci televize v našem domově se nám daří omezit vliv reklamy a neustálého proudu negativních zpráv. Zároveň má moje rodina štěstí, že jsme obklopeni samými dobrými a inspirujícími lidmi. Snažím se změnit věci, které změnit můžu a nezabývat se věcmi, které změnit nemůžu.

_______________________________

OTÁZKA PRO VÁS:

Co je pro vás receptem k naplňujícímu a šťastnému životu?

_______________________________

CILE-dosaZENY_naWEB_MarketaRakova

Komentáře jsou vypnuty.