Zdeňka Žádníková

Zdenka-Zadnikova

HEREČKA | MAMINKA | PŘÍLEŽITOSTNÁ FLÉTNISTKA | ZAKLADATELKA NADAČNÍHO FONDU – NFZŽ

 motto: „ Hra v šachy nás učí, abychom nikdy neztráceli odvahu jen proto, že naše postavení vypadá tak špatně.“  Benjamin Franklin

 

Kdo jste?

V tomto životě jsem žena s ryze mužským uvažováním.

Čím se profesně zabýváte?

Od roku 1997 jsem herečkou Dejvického divadla v Praze. V roce 2007 zakladatelkou Nadačního fondu Zdeňky Žádníkové www.nfzz.cz. Dále příležitostnou spisovatelkou knih a hráčkou na příčnou flétnu či saxofon. Jsem rovněž maminkou čtyř dětí a to  je multioborová profese sama o sobě.

Co přináší vaše práce druhým?

Existuje názor, že umění je věc pomíjivá, s čímž částečně souhlasím, nicméně umění dokáže potěšit duši a nenásilně ji přimět být tady a teď. Myslím, že právě to se nám v Dejvickém divadle daří. Onu údajnou pomíjivost, ohraničenou délkou zážitku či představením, se snažím již deset let potírat prací našeho Nadačního fondu, kdy měníme vizuální podobu zdravotnických zařízení po celé naší zemi.

Co Vám osobně dělá radost?

Je pátek večer, děti nemají úkoly, všichni hrajeme karty
a plánujeme společný výlet třeba na hory. S mužem upíjíme červené víno a sledujeme tu naši čtyřhlavou milovanou smečku, jak se urputně hlídá, aby snad někdo nepodváděl…

Co pro Vás znamená úspěch?

Umět dlouhodobě docílit stavu rovnováhy mezi rodinou, láskou ke svému muži, láskou k sobě a prací.

Jaké Vaše vlastnosti Vám pomohly k úspěchu?

Pracovitost, nekonfliktnost a schopnost stát si za svým a dodržet vždy slovo.

Co vás motivuje?

Mám motivaci zřejmě vrozenou.

Jaké jsou Vaše plány do budoucna?

Co se divadla týká, tak v březnu 2016 začínáme v divadle zkoušet v režii Michala Vajdičky hru Marat/Sad a do té doby musím dokončit a odevzdat účetnictví nadačního fondu za rok 2015, což je věc tuze nezábavná, ale nutná. Za NFZŽ v únoru předáme dokončené oddělení v horské nemocnici v Jilemnici, pak následuje Jičín a dětská ortopedie FN Motol.

Vzkaz ostatním ženám?

Dělej, co umíš, s tím, co máš, tam, kde jsi… A snad, že každá bolest a trápení má svůj konec, jen si někdy, my ženy, ten konec trápení zbytečně oddalujeme. Jo, a možná – nebydlete s tchýní.

Snímek obrazovky 2016-04-11 v 15.19.46 Snímek obrazovky 2016-04-11 v 15.20.54 Snímek obrazovky 2016-04-11 v 15.21.26

DENÍKOVÝ ZÁZNAM 41 let (1974–2016)

25. říjen 1974

Podzimní ráno jako malované. Je skoro stejné  jako každý jiný den. Jen ten děda Rudolf je nějaký… …no, nesvůj, nervózní… Crrr, rozdrnčí se telefon… A domem projede šťastná a zároveň úlevná energie radostné zprávy. Děda si utře oči plátěným kapesníkem. Od toho rána je pradědou Rudolfem. První vnučka dostala po mamince jméno Zdeňka.

1981

Jméno Zdeňka je strašný! To mě nemohli pojmenovat nějak jinak! Normálně?! Jako by nestačilo, že jsem učitelský dítě, jsem tmavá jak cikán a vypadám jak kluk. Taky že sedím s klukem. Těžkej život.

1990

Takže resumé BUDU HEREČKOU

…budu hrát krásný princezny V TELEVIZI!  …ačkoli nosím brýle a mám velkej zadek

1992

Umřela nám maminka.

Já a sestra se učíme prát, vařit, žehlit a tak. A žít se spravedlivým, leč autoritativním tatínkem a jeho novou přítelkyní. Nechce se mi, nejde mi to, i když se snažím. Pak se snažit přestanu a podám si přihlášku na DAMU.

Jsem ráda, že se jmenuju po mamince. KRÁSNÉ JMÉNO.

1997

Jsem tři roky na DAMU – táta tiše zuří.

HRAJU PRVNÍ PRINCEZNU. Mám dlouhý vlasy, krásný šaty a korunku. A MOC MĚ TO BAVÍ. Celý ročník jsme v Dejvickém divadle – začíná jedna divadelní éra…

1999

Hraju už asi čtvrtou (?) princeznu – UŽ MĚ TO NEBAVÍ!

Závidím Simoně Stašové její čarodějnici. Hrát dobro je nuda.

2001

Aby táta tolik nezuřil, že je ze mě ten „komediant“, udělám si státnice z angličtiny a troufale učím po ránu Business English. Jeden z mých žáků vezme naši výuku vážně… POŽÁDAL MĚ O RUKU

27. 4. 2002

ŘÍKÁM ANO! Jsem zamilovaná, jsem vdaná a ještě netuším, že to miminko, které nosím pod srdcem bude prvním z celkového počtu čtyř dětí. SLADKÁ NEVĚDOMOST!

2004

doba seriálu Rodinná pouta – později VKV

Zjišťuji, co je to ta popularita a ztráta anonymity. Ještě že už mi je třicet, hlava se zatím nezatočila. Jeden bulvární novinář mi „přátelsky radí“, ať si vyberu, v jaké kategorii celebrit chci být. Pro jistotu si hned na začátku vyberu: spořádanou biomatku s harmonickým manželstvím
a charitativními sklony. A mám klid. Něco více nezajímavého snad už ani neexistuje.

2007

S roční Janičkou v náručí vysvětluji kamarádovi Liborovi Škrlíkovi a mému muži, že… ZALOŽÍME NADAČNÍ FOND.

Teda vůbec tomu nerozumím, neumím ani vystavit fakturu, natož tvořit finanční rozvahu nebo tabulky v excelu. Oba mě ujistí, že to nevadí.

2009

Uzavírám smlouvy, jednám s nakladateli i distributory. Ročně na projekty nadačního fondu vydáme přes milion korun. Pořád neumím vystavit fakturu, ani vytvořit tabulky v excelu.

2010

Píšu a vydávám knížku a cd pro děti, čekám třetí miminko. Zjišťuji, že lidé umí být prolhaní a zlí. je to šok!!! Můj muž mě hladí po hlavě a směje se mi. Týden před porodem zjišťuji, že někdo vesele dva roky žije mou identitou na Facebooku a vesele komunikuje i s produkcemi… Zablokování trvá měsíc. Někteří lidé jsou divní. Musím to našim dětem říct včas, aby je to v dospělosti nezaskočilo jako mně.

2013

Pochopili jsme s mužem, co to znamená sáhnout si na dno vlastních  možností.

Narodil se nám bonusový Jiřík a život se čtyřmi dětmi je zejména okolo sedmé hodiny večerní poněkud hektický. Na velké rodině je nejkrásnější ten prostý fakt, že je. Náročné je, pokud na vás všechny ty děti mluví naráz.

23. leden 2016

Včera jsem v TV sledovala reprízu své pohádky. Těch 19 let nějak uteklo. Pořád neumím vystavit fakturu, ani tu tabulku v excelu.

V nedokonalosti je přece krása…

_______________________________

OTÁZKA PRO VÁS:

Víte jaký talent máte vy? Jak svůj talent ve svém životě uplatňujete?

_______________________________

CILE-dosaZENY_naWEB_Zdenka_Zadnikova

Komentáře jsou vypnuty.